Poród jest pięknym, aczkolwiek bolesnym doświadczeniem, które powoduje ogromny stres i wpływa na dalsze funkcjonowanie matki oraz noworodka.
Na przebieg porodu wpływa wiele czynników, między innymi lęk przed bólem porodowym, lęk przed porodem siłami natury, niepokój o stan dziecka czy strach przed zaburzeniami poporodowymi. Na część z wymienionych lęków można wpłynąć przez zapewnienie rodzącej odpowiedniej jakości opieki okołoporodowej sposobami medycyny konwencjonalnej.
Jak jeszcze możemy sobie pomóc?
Coraz częściej poszukiwane są również niekonwencjonalne metody leczenia, które mogą dodatkowo pomóc. Możemy przeczytać o pozytywnym wpływie na przebieg porodu takich zabiegów jak akupresura, muzykoterapia, masaż, trening oddechu, kąpiele w ciepłej wodzie, jak również aromaterapia. W przypadku aromaterapii nie tylko potwierdzono jej wpływ na zmniejszenie bólu, ale również poziomu stresu oraz nasilenia nudności i wymiotów.
Jak uspokoić nerwy w czasie porodu?
Publikowane badania wskazują, że pacjentki podczas porodu, które zostały otoczone przyjaznym zapachem, czują się bezpieczniej i mają odczucie zwiększenia komfortu. Aromaterapia charakteryzuje się stosunkowo niską trudnością w zastosowaniu na sali porodowej. W Polsce nie jest jednak jeszcze szeroko rozpowszechnioną metodą. Warto jednak pamiętać, że jej zastosowanie może być bardzo dobrym uzupełnieniem konwencjonalnych metod znieczulenia, a także zmniejszenia stresu w trakcie porodu, co nie tylko korzystnie wpłynie na matkę, ale również na noworodka.
Niefarmakologiczny sposób na walkę z bólem
Badacze podkreślają, że aromaterapia jest nie tylko skutecznym sposobem na złagodzenie stresu, ale również bólu porodowego, szczególnie w pierwszym etapie porodu.
Olejki eteryczne stosowane są najczęściej w celu wspomagania zdrowia, poprawy samopoczucia, a także złagodzenia skrajnych stanów emocjonalnych. Wyodrębnia się je z roślin na drodze destylacji z parą wodną.
Warto pamiętać, że aromaterapia nie jest modnym wytworem ostatnich lat, lecz z powodzeniem była wykorzystywana już w czasach starożytnych. Zapytaj Twojego lekarza o możliwość jej zastosowania i poproś o dobranie właściwych olejków eterycznych. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi publikacjami medycznymi.
—
Jodzis A., Walędziak M., Czajkowski K. (2021) A Decade of Wishes-Changes in Maternal Preference of the Mode of Delivery among Polish Women over the Last Decade.
Hamdamian S., Nazarpour S., Simbar M. (2018) Effects of aromatherapy with Rosa damascena on nulliparous women’s pain and anxiety of labor during first stage of labor.
Burns E.E., Blamey C., Ersser S.J. (2000) An investigation into the use of aromatherapy in intrapartum midwifery practice.
Kheirkhah M., Pour N.S., Nisani L. (2014) Comparing the effects of aromatherapy with rose oils and warm foot bath on anxiety in the first stage of labor in nulliparous women.
Ghiasi A., Bagheri L., Haseli A. (2019) A Systematic Review on the Anxiolytic Effect of Aromatherapy during the First Stage of Labor.