Większość z nas przed wyjściem z domu spryskuje się ulubionymi perfumami. Gdy przez chwilę zastanowimy się, dlaczego to robimy, to szybko znajdziemy odpowiedź. W malutkim flakoniku ukryte są kompozycje zapachowe, które wpłyną na emocje oraz odczucia osób, z którymi się spotkamy.
Psychologia zapachu to ciągle poddawany badaniom temat, dzięki czemu możliwe jest zrozumienie, dlaczego aromaty odgrywają tak istotną rolę w naszych wspomnieniach, odczuwanych emocjach i nastrojach.
Czym jest pamięć węchowa?
Rozmyślając o różnych zapachach, często przywołujemy na myśl konkretne miejsca, osoby oraz sytuacje. Są to nasze wspomnienia, a czasami nawet dawno zapomniane wydarzenia. W psychologii zjawisko to określa się pamięcią węchową, która ma wpływ na nasze emocje, a tym samym na nasze zachowanie. Podświadomie dochodzi do zapamiętania przez nas towarzyszącego różnym wydarzeniom zapachu, który określamy jako przyjemny lub nie.
Poznając ten fenomen od strony psychologicznej, dowiadujemy się, że przez całe życie będziemy wiązać konkretne zapachy z zachowanymi w naszej pamięci okolicznościami, w których nam wspomniane aromaty towarzyszyły.
Zapach a odczuwanie emocji
Z naukowego punktu widzenia odczuwany przez nas aromat nie tylko wpływa na pamięć, ale również na nasze odczucia i emocje! Węch umożliwia nam odczuwanie radości, smutku, tęsknoty, a także pożądania i zmysłowości. Co więcej, jest on nam również konieczny do odczuwania smaku przygotowanych potraw! Jedzenie nie byłoby bez niego takie samo. Za jego pomocą możemy również określić czy jedzenie w lodówce jest zepsute oraz ostrzega nas przed niebezpieczeństwami, np. roznoszącą się po budynku wonią dymu lub spalenizny.
Najlepszym przykładem psychologii zapachu są perfumy, których aromaty można dostosowywać do różnych okazji i uzyskiwać w ten sposób zamierzone cele.
Piąty zmysł – węch
Każdy z nas inaczej postrzega tę samą woń, ponieważ jest ona uwarunkowana emocjonalnie w naszej psychice – budzi w nas odmienne skojarzenia. Utrata węchu, chociaż jest niewidoczna, to jednak mocno na nas wpływa, doprowadzając do mniejszego odczuwania emocji. Węch jest zmysłem o bardzo znaczącym wpływie na nasze życie.