Wchodząc do sklepu, restauracji czy nawet przechodząc po galerii handlowej, często czujemy różne zapachy. Niektóre z nich są dla nas neutralne — możemy je tylko ocenić jako przyjemne lub nie.
Jednak zdarzają się też i takie sytuacje, kiedy to zapach przywołuje wspomnienia. Dana marka perfum może nam się kojarzyć z ukochaną babcią, a unoszący się w domu aromat gofrów lub naleśników z mamą, która w dzieciństwie często je robiła.
Zaskakujące jest to, jak dany aromat potrafi pobudzić zapomniane obrazy z przeszłości. Jeśli zastanawiasz się jak to możliwe, to odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
Dlaczego zapachy przywołują wspomnienia?
Węch jest najstarszym zmysłem wykształconym nie tylko u człowieka, ale praktycznie u wszystkich zwierząt. Jak to się dzieje, że w naszej głowie pojawiają się obrazy z przeszłości?
Czując zapach, komórki nerwowe wysyłają sygnały do żarówki węchowej znajdującej się w naszym mózgu. Są one przekazywane do mniejszych stref, zwanych mikroregionami w obrębie opuszki węchowej. W tym miejscu dochodzi do interpretacji woni. Wspomniana opuszka ma połączenie z ciałem migdałowatym (region mózgu odpowiedzialny za emocje) oraz hipokampem (obszar ściśle powiązany z pamięcią) i ciągnie się od nosa aż do samej podstawy mózgu. Według naukowców możliwe jest, że właśnie dzięki tym powiązaniom dochodzi do przywoływania wspomnień za pomocą zapachów.
Warto także wspomnieć, że najwięcej aromatów kojarzy nam się z dzieciństwem, ponieważ wtedy odczuwaliśmy i poznawaliśmy ich najwięcej.
Doceniaj zapachy przywołujące wspomnienia
W trakcie pandemii koronawirusa okazało się, że utrata węchu jest ogromną stratą dla każdego dotkniętego tą dolegliwością.
Zapachy są częścią naszych wspomnień, a brak możliwości ich rozpoznawania nawet przez kilka czy kilkanaście tygodni jest dla wielu jednym z gorszych doświadczeń. Dopiero po jego utracie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest rozpoznawanie dobrze znanych zapachów kwiatów, ziół czy ulubionych aromatów rozmarynu, cynamonu, imbiru czy lawendy.