W starożytności nie było leków w takiej formie, jak obecnie, dlatego wykorzystywano otaczające rośliny. Szczególnym uznaniem wśród mieszkańców Mezopotamii cieszył się Cupressus sempervirens, a więc drzewo wiecznie żywe. Tak właśnie brzmi łacińska nazwa dobrze znanego cyprysu. W tamtym okresie należał on do tzw. siedmiu świętych zapachów zaraz obok mirry, cedru czy pinii.
Egipcjanie za to wykorzystywali aromat w trakcie balsamowania zwłok. Wierzono, że palące się gałązki pozwolą zmarłym być nieprzemijającą doskonałością. Grecy wierzyli, że dymem z drzewa można pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, a także… zła. Olejek eteryczny z cyprysu był niezwykle popularnym środkiem leczniczym w tamtych czasach, co widać w zapiskach o Pliniuszu Starszym.
Cyprys – specyfika i cechy charakterystyczne
Charakteryzuje się bardzo przyjemnym, leśnym zapachem. Pozostawia słodki i balsamiczny aromat, przypominający kardamon czy też jagody jałowca. Doskonale łączy się z cytrusami w postaci cytryny, mandarynki czy pomarańczy. Jednak nie można zapominać również o połączeniu olejku eterycznego z cyprysu z brzozą, jaśminem, rumiankiem, a także szałwią muszkatołową czy bergamotką.
Wskazania do stosowania olejku eterycznego z cyprysu
Często jest on wykorzystywany w przypadku osłabienia tkanki łącznej, biegunki, a także obfitych menstruacji czy też menopauzy. Ponadto olejek eteryczny stosuje się w przypadku występowania żylaków, krwawienia z dziąseł oraz potliwości stóp czy przetłuszczania się włosów i występowania trądziku. Poprzez odświeżający zapach często wykorzystywany jest w produktach do udrażniania zatkanych przez katar dróg oddechowych. Stosowanie tego olejku nie jest zalecane kobietom w ciąży, z uwagi na możliwość wpływu na pracę jajników.
Z uwagi na dużą moc olejków eterycznych należy używać ich rozważnie lub pod okiem specjalisty. Mimo że olejki eteryczne są składnikami wielu leków, to same nie są lekami i nie są przeznaczone do stosowania zamiast leków do leczenia, łagodzenia czy zapobiegania problemom zdrowotnym lub chorobie.
Olejek cyprysowy jest częścią mieszanki zapachowej Aromastick Balance, w której wykorzystane są jego właściwości uspokajające i obniżające stres.