Blog

Eukaliptus – miś koala wie co dobre!

Olejek eukaliptusowy jest jednym z najczęściej stosowanych olejków eterycznych. Eukaliptus jest składnikiem wielu leków, a jego zastosowań jest tak wiele, że można na ten temat napisać książkę. Najważniejsze z nich to działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Eukaliptus (Eucalyptus globulus) pochodzi z Australii i istnieje około 700 jego odmian. Niektóre drzewa dorastają nawet do 150 m wysokości. Wszystkie odmiany wykazują jednak podobne właściwości. Lecznicze działanie olejku eukaliptusowego wykorzystywali już Egipcjanie i Rzymianie. Służył jako środek zapobiegający chorobom zakaźnym i ochrona przed bakteriami. W przeszłości chirurdzy stosowali roztwory tego olejku do przemywania i oczyszczania ran ze względu na jego antyseptyczne i antywirusowe właściwości.

Olejek z eukaliptusa jest powszechnie stosowany w przypadkach bólu gardła, kaszlu i alergii sezonowych. Jego zalety wynikają z działania wspierającego układ odpornościowy i przeciwdrobnoustrojowy, a także z ochrony antyoksydacyjnej. Olejek eukaliptusowy rozluźnia mięśnie gładkie oskrzeli, a jego główny składnik eukaliptol jest często stosowany jako środek przeciwkaszlowy i zmniejszający przekrwienie błony śluzowej nosa, a także w leczeniu zapalenia oskrzeli, zapalenia zatok i przewlekłego nieżytu nosa.

Długotrwałe wdychanie olejku zwiększa przepływ krwi do mózgu, który jest skorelowany ze stężeniem eukaliptolu we krwi. Uważa się, że olejek eukaliptusowy zwiększa produkcję insuliny przez organizm i przyczynia się do uregulowania poziomu cukru we krwi.

Bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu trądziku, ponieważ wysusza i zmniejsza produkcję tłuszczu przez skórę. Łagodzi również dolegliwości związane z ukąszeniami owadów oraz skutecznie je odstrasza. Sprawdza się także w leczeniu oparzeń i blizn.

Olejek eukaliptusowy działa pobudzająco, odświeżająco i wzmacnia koncentrację. Zapewnia uczucie świeżego oddechu i czystości nosa. Znajdziecie go w inhalatorze AromaStick Refresh!

wróc do bloga