Mięta to rodzina jednych z najbardziej aromatycznych i powszechnie stosowanych gatunków roślin. Mięta pieprzowa, której botaniczna nazwa brzmi Mentha piperita, jest stosowana w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym. Dotknięcie tej rośliny powoduje, że w powietrzu unosi się charakterystyczny świeży zapach.
Mięta w mitologii greckiej
Nazwa mięta pochodzi z greckiej mitologii. Mięta była nimfą, której pragnął Pluton, więc jego zazdrosna żona Persefona prześladowała ją, aż w końcu schwytała i zadeptała. Wtedy zakochany Pluton zamienił ją w pachnącą roślinę, uwalniającą cudowny zapach za każdym razem, gdy ktoś na nią nadepnął lub ścisnął.
Olejek eteryczny z mięty pieprzowej
Olejek eteryczny z mięty pieprzowej uzyskuje się przez destylację z parą wodną części rośliny. Olejek ten składa się z wielu związków chemicznych, między innymi z mentolu, który również ma szerokie zastosowanie. Musisz pamiętać, że produkty destylacji są wysoko skoncentrowane, więc trzeba wiedzieć jak prawidłowo z nich korzystać i w jakich sytuacjach zachować ostrożność.
Na przeziębienia i poprawę koncentracji
Mięta pieprzowa ma wspaniałe właściwości i jest wykorzystywana w tak wielu dziedzinach, że z pewnością każdy z nas miał z nią kontakt. Wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgorączkowe. Wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych, przeziębienia i grypy oraz wspiera układ trawienia i wzmacnia system odpornościowy. Ma także właściwości antyseptyczne i przeciwbólowe. Działa stymulująco na organizm, dlatego jest zalecana w stanach zmęczenia i stresu. Poprawia czujność, koncentrację i pamięć oraz działa przeciwlękowo i przywraca równowagę układu nerwowego.
Mięta w kosmetyce
Olejek miętowy wchodzi w skład licznych preparatów przeznaczonych do leczenia cery trądzikowej oraz szamponów przeciwłupieżowych. Zawierają go również pasty do zębów i płyny do płukania jamy ustnej. Miętowy zapach uwielbiany przez ludzi jest na szczęście niezbyt tolerowany przez komary, a więc sprawdza się również jako środek odstraszający te owady.
Z uwagi na dużą moc olejków eterycznych należy używać ich rozważnie lub pod okiem specjalisty. Mimo że olejki eteryczne są składnikami wielu leków, to same nie są lekami i nie są przeznaczone do stosowania zamiast leków do leczenia, łagodzenia czy zapobiegania problemom zdrowotnym lub chorobie.
Organiczny olejek eteryczny z mięty pieprzowej jest wykorzystany w inhalatorach Aromastick i wchodzi w skład mieszanek zapachowych Energy, Focus, Slim, Breathe oraz Balance. Refresh zawiera organiczny mentol, który jest składnikiem mięty pieprzowej. Zapach olejku miętowego jest cudowną bazą tych mieszanek i wprowadza orzeźwiającą nutę, dając nam korzyści, które stworzyła sama matka natura.