Blog

Z czym kojarzy Ci się zapach lawendy?

Lawenda jest wspaniałą rośliną, a jej charakterystyczny zapach często przywołuje nam najlepsze wakacyjne wspomnienia. Olejek eteryczny z lawendy przywraca równowagę i ma pozytywny wpływ na praktycznie cały organizm. Świetnie komponuje się z innymi olejkami, szczególnie z cytrusowymi i jest wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym, perfumeryjnym i farmaceutycznym.

Lawenda (Lavandula officinalis) była wykorzystywana już w starożytnej Grecji i Rzymie jako środek czyszczący, antybakteryjny i konserwujący, ze względu na jej właściwości dezynfekujące. Olejek eteryczny pozyskiwany jest z kwiatów lawendy na drodze destylacji z parą wodną. Skład chemiczny (chemotyp) olejku może się różnić w zależności od miejsca, z którego pochodzi. Najlepsza jakościowo jest lawenda francuska i nie przypadkowo jest nazywana “królową Prowansji”.

Olejek lawendowy jest zdecydowanie najważniejszym olejkiem będącym częścią zestawu podróżnego lub apteczki. Ma bardzo szerokie zastosowanie aromaterapeutyczne i kosmetyczne. Może być używany do inhalacji, kąpieli, masaży, a także bezpośrednio na skórę, przy zachowaniu odpowiednich proporcji. Jest bardzo delikatny i może być stosowany również u dzieci. Nie należy go jednak używać w pierwszych miesiącach ciąży. Lawenda działa relaksująco i poprawia nastrój, a ciepła kąpiel z kilkoma kroplami olejku może zdziałać cuda.

Lawenda wykazuje działanie antyseptyczne, bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze, dzięki czemu wspomaga leczenie przeziębienia, grypy, anginy, zapalenia zatok, kataru i kaszlu. Działa przeciwgorączkowo i łagodzi bóle głowy, menstruacyjne i mięśniowe. Obniża ciśnienie krwi i stymuluje pracę układu nerwowego, działając uspokajająco i antydepresyjnie. Jest polecana przy bezsenności, nerwicy, leczeniu stresu i stanach zmęczenia psychicznego. Ma właściwości odkażające, przyspiesza gojenie się ran i chroni przed powstawaniem blizn. Poprawia kondycję skóry i leczy stany zapalne, grzybicę, łupież, odmrożenia, oparzenia, ukąszenia owadów, a także jest wskazana dla cery trądzikowej. Lawenda wzmacnia system odpornościowy i oczyszcza organizm z toksyn. Jest również bardzo skuteczna w zwalczaniu i odstraszaniu moli. Umieszczając ją w szafie, chronisz swoje ubrania i równocześnie nadajesz im przyjemny zapach.

Cudowny zapach lawendy jest powszechnie doceniany, ale znając wspaniałe właściwości tej rośliny trudno nie pokochać jej jeszcze bardziej. Najwyższej jakości olejek lawendowy znajdziesz w AromaStick Relax.

wróc do bloga