Coś jest w powietrzu: Badanie efektywności nowej metody zmniejszania uczucia stresu poprzez wykorzystanie bodźców węchowych (AromaStick®)


 

 

 

Coś jest w powietrzu: Badanie efektywności nowej metody zmniejszania uczucia stresu poprzez wykorzystanie bodźców węchowych (AromaStick®)

W skrócie:

W ostatnich latach aromaterapia zyskała popularność, jako środek leczniczy oraz zaradczy, w sytuacjach dużego obciążenia stresem oraz jego przewlekłych przypadkach. Stosując ją można wpływać na bardzo szczególny i wyjątkowy pod względem swoich neurobiologicznych właściwości system powonienia. Jest on ściśle powiązany z naszymi emocjami, przetwarzaniem informacji oraz autonomicznym układem nerwowym. Jeżeli chodzi o efektywność działania aromaterapii, zależy ona w szczególności od sposobu, w jaki jest stosowana. Nowa forma aromaterapii (inhalator podręczny) i jej efekty działania zostały przebadane w oparciu o pięć eksperymentów. Inhalator został stworzony w taki sposób, aby bezpośrednio wpływać na system powonienia oraz na współczulny układ nerwowy. Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie inhalatora wykazuje trwałe i zauważalne skutki natury psychologicznej i fizjologicznej. Nowa metoda wypada również zdecydowanie lepiej od innych znanych sposobów radzenia sobie ze stresem, takich jak: progresywna relaksacja mięśni, Terapia kwiatowa Bacha oraz pasywny odpoczynek (kontrola naturalna). Efekty wpływu aromaterapii za pomocą inhalatora pojawiły się po zaledwie kliku użyciach, znajdując odbicie w istotnym zmniejszeniu biomarkerów związanych z uczuciem stresu (ciśnienie krwi, puls, poziom kortyzolu) oraz w znacznej poprawie samopoczucia badanych.


To the top
Close